Kilometre taşlarımız

2016

2016

Grup CEO’muz Erol Bilecik, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) Yönetim Kurulu’na dahil oldu. 2016 yılının başında yazılım ve teknoloji altyapımızı değiştirdik ve bilişim teknolojileri, telekom ve lojistik sektörlerine yönelik yatırımlarımızın katkısıyla net satışlarımızı ve net kârlarımızı arttırdık.

Türkiye’nin en büyük katma değerli distribütörü olma hedefimiz doğrultusunda ileride daha büyük başarılara imza atmak için Index Grup olarak yeni bir yapılanmaya girdik. Yeni yapılanma kapsamında, şirketlerimizden İndeks Bilgisayar A.Ş. bünyesindeki tüm katma değerli ürün gruplarına ait distribütörlük kontratları yine grup şirketimiz Artım Bilişim’e devredilirken, bu kontratlarla ilgili görev yapan çalışanlarımızın tamamı da Artım Bilişim’e katıldı. 2011 yılından bu yana çatımız altında bulunan Artım Bilişim’in kalan hisselerini de geçtiğimiz günlerde satın alarak katma değerli ürünlerimizi Artım Bilişim üzerinden Orta Asya ülkelerine götürme kararı aldık.

Mevcut işlerinin yanı sıra portföyüne; bulut bilişim çözümleri, büyük veri çözümleri ve nesnelerin İnterneti gibi ürünleri de ekleyen Artım Bilişim, katma değerli bu ürünleri yurtdışında başta Azerbaycan olmak Özbekistan, Türkmenistan, Gürcistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Tacikistan’daki kurumsal müşterilere yetkinliği yüksek kanal iş ortakları ekosistemi ile götürecek şekilde yeniden yapılandırıldı. Artım Bilişim bu amaçla ilk olarak da Oracle ile bir işbirliği anlaşması imzaladı.

Fortune Türkiye dergisi tarafından hazırlanan ve ülkemizde faaliyet gösteren şirketlerin her yıl kârlılık, büyüme hızı, büyüklük ve değerlilik gibi farklı kategoriler altında değerlendirildiği Fortune 500 Türkiye’nin Temmuz 2016’da açıklanan 2015 sonuçlarına göre İndeks Bilgisayar, Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında 40. sıraya yükseldi.

M2S Araştırma ve Pazarlama Hizmetleri tarafından yapılan İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması’nda Türkiye’nin en büyük ilk 500 bilişim şirketi açıklandı. Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak ilk kez ciro sıralamasına göre Bilgi Teknolojileri sektöründe de ödüllerin verildiği araştırmada, Index Grup bünyesindeki İndeks Bilgisayar, yerli ve yabancı tüm rakiplerini geride bırakarak Bilgi Teknolojileri sektöründe 'Türkiye’nin En Büyük Bilişim Şirketi' ödülünün sahibi oldu. Yine aynı grup bünyesinde faaliyet gösteren Datagate Bilgisayar ise son 3 yılda en iyi performans gösteren bilişim şirketi olarak belirlendi.

2015

2015

İndeks Bilgisayar, Türkiye’nin en büyük 500 şirketini belirleyen Fortune 500 Türkiye 2015 sıralamasında 2,2 milyar TL net satışla listenin 59. sırasında yer aldı.

Yönetim merkezini Kâğıthane’deki 7 bin metrekarelik alana taşıyan Index Grup, 25. yılda yeniden yapılanma sürecinin en önemli aşamalarından birini tamamladı. 2006 yılından bu yana telekom ve bilişim firmalarına lojistik hizmet veren Teklos A.Ş.’nin operasyonlarını da grubun yeni yatırımı olan Gebze-Şekerpınar'daki 24 bin metrekarelik lojistik üssüne taşıyan Index, Bilişim Teknolojileri (BT) ve ICT pazarında lojistiğe yapılan en büyük yatırımlardan birine de imza atmış oldu. Teklos A.Ş. ise lojistik sektöründeki güçlü oyunculardan biri haline geldi.

Grup şirketlerimizden Datagate’in Avea’nın dağıtıcısı olması, hem telekom sektörüne adım atmamızı sağladı hem de her yıl önemli büyümelere katkıda bulunabilecek kritik bir gelişme olarak Index Grup tarihinde yer etti. Bu anlaşma ile birlikte Index Grup olarak 10 akıllı cep telefonu üreticisiyle distribütörlük anlaşması yaparak mobil dünyanın güçlü oyuncuları içinde yer almayı başardık.

Seba İnşaat ortaklığıyla hayata geçirilen ödüllü Seba Office Boulevard Projesi, 2015 yılından itibaren Kâğıthane-Cendere’de 24 bin 651 metrekarelik alan üzerinde yükselmeye başladı.

Index Grup bünyesinde yer alan İndeks Bilgisayar, kuruluşundan bugüne en yüksek karını gerçekleştirdi. İndeks Bilgisayar, 2015 yılında net karını bir önceki yıla kıyasla %78’lik artışla 44,9 milyon TL’ye çıkardı. İndeks Bilgisayar’ın da dâhil olduğu 3’ü halka açık, toplam 7 şirketi bünyesinde bulunduran Index Grup’un tüm şirketleri ise net satışlarını 2,7 milyar TL’den 4 milyar TL’ye çıkararak 2015 yılında %49 büyüme gerçekleştirdi.

2023’te teknoloji kulvarında Avrupa’nın ilk beş büyük grubu içinde olmayı hedefleyen bir yapı olarak, grup şirketlerimizin BT altyapı yatırımlarını baştan sona yeniledik. Bu kapsamda SAP'ye geçişimizi de tamamladık. Bu ve diğer yatırımlarımız ile beraber altyapımızı geleceğe dönük hazırlamış olduk.

2014

2014

2014 yılında, İştiraklerimizden Neteks İletişim Ürünleri Dağıtım A.Ş., 10 Mayıs 2014 tarihinde Antalya'da düzenlenen Cisco İş Ortakları Zirvesinde ''Yılın Distribütörü ''ödülünü almıştır.

Bağlı ortaklarımızdan Datagate Bilgisayar Malzemeleri Ticaret AŞ ile dinamik ve yenilikçi GSM operatörü Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. arasında, Avea tarafından yetkilendirilmiş Avea İletişim Merkezleri (AİM), Avea Dağıtım Merkezleri (ADM) ve Avea Kurumsal Teknoloji Merkezlerine (KTM) Mobil Telefonlar, Mobil Cihazlar, Aksesuarlar, Avea GSM hattı, Avea marka ortaklıkları GSM hatları, Sanal TL(kontör) ve perakende kanalda Avea markalı ürünlerinin tedarik ve satışının yapılacağı distribütörlük görüşmeleri olumlu sonuçlanmış olup, sözleşme imzalanmıştır.

Şirketimiz ile dünyanın önde gelen PC üreticilerinden Lenovo Technology BV arasında Lenovo marka akıllı telefon ürünlerinin tedarik ve satışının yapılacağı distribütörlük görüşmeleri olumlu sonuçlanmış olup, sözleşme imzalanmıştır.

Şirketimiz, masaüstü ve taşınabilir bilgisayar, tablet, monitör, projektör ürünlerinde Acer Computer Ltd ile, masaüstü ve taşınabilir bilgisayar, tablet, monitör, sunucu, veri depolama ürünleri ve bunların çevre birimleri ürünlerinde Fujitsu Technology Solutions Bilişim Ltd. Şti. ile, monitör ürünlerinde ise AOC International (Europe) BV ile Türkiye pazarında faaliyette bulunmak üzere distribütörlük sözleşmeleri imzalanmıştır.

2013

2013

2013 yılı içerisinde, Şirketimiz dünyanın en büyük fotokopi makineleri ve yazıcı üreticilerinden birisi olan Canon Eurasia Görüntüleme ve Ofis Sistemleri A.Ș. (Canon Türkiye) ile Canon markalı fotokopi makinelerini ve geniş format yazıcı (plotter) ürünlerini Türkiye genelinde satmak ve pazarlamasını yapmak üzere distribütörlük anlaşması imzaladı.

Teklos A.Ș. hasılat paylaşımı usulüne göre aşağıdaki şartlar dahilinde yüklenici firma Seba Vadi İnşaat Sanayi A.Ş ile sözleşme imzalamıştır.

Şirketimiz Türkiye sınırları içerisinde ticari alacakların sigortalanması konusunda Euler Hermes Sigorta A.Ș. ile aşağıda detayları bulunan kredi sigortası poliçesi imzaladı.

Şirketimiz, İnterpromedya A.Ș. tarafından geleneksel olarak her yıl yapılan Türkiye İlk 500 Bilişim Şirketleri sıralamasında, telefon operatörleri ve mobil telefon cihaz satıcı firmalarının da yer aldığı 2012 yılı satış gelirlerine göre yapılan genel sıralamada 9. (Dokuzuncu) olmuştur. Ödüller 24 Haziran 2013 pazartesi akşamı Grand Cevahir Kongre Merkezinde yapılan tören etkinlikleriyle şirketimize verilmiş oldu.

Genel sıralama sonuçları analizinde ise; şirketimiz sadece bilgisayar ticareti yapan şirketler arasında da1.412.201 (Bin TL) satış geliri ile, geçmiş yıllarda olduğu gibi 1. (birinciliği) almıştır. Ayrıca, bilişim kategorileri bazında yapılan değerlendirmede “dağıtıcı yazılım” kategorisinde birinci oldu. Alt kategoriler bazında yapılan değerlendirmelerde ise dört kategoride de birinciliği elde etmiştir. Böylece şirketimiz toplam beş kategoride birinci olmuştur.

İştirakimiz olan Neotech Teknolojik Ürünler Dağıtım A.Ş. dünyada ses sistemleri kategorisinde önemli bir payı olan olan XMI Pte Ltd ile X-mini marka mono, stereo ve çok işlevli taşınabilir hoparlörlerini Türkiye genelinde dağıtmak üzere distribütörlük anlaşması imzaladı.

Şirketimiz ile Apple Teknoloji ve Satış Limited Şirketi arasında iPhone cihazlarının ve aksesuarlarının Türkiye Distribütörlüğü konusunda sözleşme imzalanmıştır.

2012

2012

2012 yılı içerisinde, şirketimiz özellikle Ortadoğu ve Afrika başta olmak üzere uluslararası bilişim teknolojileri alanında faaliyet göstermek amacı ile Birleşik Arap Emirlikleri Sharjah Havalimanı Uluslararası Serbest Bölgesinde "Indeks International FZE" ünvanı altında yeni bir şirket kurmuştur. "Indeks International FZE" % 100 Şirketimiz sahipliğinde olup 150.000 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi tutarındaki sermayesinin tamamı ödenmiştir. Şirket kuruluşuna ilişkin yasal süreç 09.05.2012 tarihi itibari ile tamamlanmıştır. Şirketimiz uzun vadeli stratejik hedefleri ve karlılığı artırma yönündeki iş planları doğrultusunda, dünyanın önde gelen bilişim ürünlerinin satış sonrası teknik servis hizmetlerini yapan Alkım Bilgisayar Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin % 55'ini 3.000.000 USD'ye satın aldı.1996 yılında kurulan Alkım A.Ş. başta Hewlett Packard olmak üzere bir çok bilişim teknoloji markalarının Türkiye'de katma değerli servis, bakım ve onarım hizmetlerini vermektedir. Şirket İstanbul, Ankara ve İzmir illerindeki servis noktaları ile garanti içi ve garanti dışı çözümler sunmaktadır. Şirketimiz, İnterpromedya A.Ş. tarafından geleneksel olarak her yıl yapılan Türkiye İlk 500 Bilişim Şirketleri sıralamasında, telefon operatörleri ve mobil telefon cihaz satıcı firmalarının da yer aldığı 2011 yılı satış gelirlerine göre yapılan genel sıralamada 8. (Sekizinci) olmuştur. Ödüller 16 Temmuz 2012 pazartesi akşamı Grand Cevahir Kongre Merkezinde yapılan tören etkinlikleriyle şirketimize verilmiş oldu. Genel sıralama sonuçları analizinde ise; şirketimiz sadece bilgisayar ticareti yapan şirketler arasında da 1.513.546 (Bin TL) satış geliri ile, geçmiş yıllarda olduğu gibi 1. (birinciliği) almıştır. Ayrıca, bilişim kategorileri bazında yapılan değerlendirmede “donanım dağıtıcı” ve “yazılım dağıtıcı” kategorilerinde birinci oldu. Alt kategoriler bazında yapılan değerlendirmelerde ise altı kategoride de birinciliği elde etmiştir. Böylece Şirketimiz toplam sekiz kategoride birinci olmuştur. Şirketimizin birinci olduğu alt kategoriler şunlardır;
- Veri Yedekleme ve Depolama Gelirleri - Sunucu gelirleri,
- Tablet ve Taşınabilir Bilgisayar Gelirleri- Çevre Bilimleri Gelirleri
- Tablet ve Taşınabilir Bilgisayar Dağıtıcı Gelirleri - B2B e-Ticaret gelirleri.
Ayrıca % 50 oranında iştirakimiz olan Neteks İletişim Dağıtım Ürünleri A.Ş Ağ Donanımı (Veri İletişim) kategorisinde ve % 59 oranında bağlı ortağımız olan Datagate Bilgisayar Malzemeleri Tic. A.Ş. ise Masaüstü Bilgisayar ve OEM (bilgisayar parçaları ) gelirlerinde birinci oldular. İndeks Bilgisayar Sistemleri Mühendislik ve Ticaret A.Ş olarak iPad, Mac, iPod ve aksesuarlarının Türkiye Distribütörlüğü konusunda görüşmeler olumlu sonuçlanmış olup, Apple Europe Ltd ile Distribütörlük sözleşmesi imzalanmıştır. Bilişim Teknolojileri ve Telekom dünyasında tasarladığı ve ürettiği yeni ürün ve teknolojilerle, özellikle son tüketici kulvarında değişim ve dönüşüm devrimi gerçekleştiren Apple markasının şirketimizin geleceğinde önemli bir stratejik bir değere sahip olmasını öngörmekteyiz. Şirketimiz Apple ürünlerini Türkiye’de 81 ilde 8.000 üzerindeki bayi kanalı ile dağıtımını gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Tüketicinin yoğun talebini ve ilgisini çeken Apple ürünlerinin portföyümüze eklenmesi ile şirketimizin önümüzdeki 12 aylık büyümesine önemli bir katkı sağlayacaktır. Yıllık hedeflenen Apple cirosunun şirketimiz bünyesinde en az 250 Milyon TL olacağı planlanmıştır. Apple Inc. ve bağlı ortaklıkları mobil iletişim ve medya cihazları, kişisel bilgisayarlar ve taşınabilir dijital müzik çalar ürünlerinin tasarlanmasını, üretimini ve pazarlamasını yapmaktadır. Bunun yanı sıra bu ürünlere ilişkin yazılım, servis, çevrebirimi, ağ çözümleri ve üçüncü kişilere ait dijital içerik ve uygulamalı ürünlerinin üretimini ve satışını gerçekleştirmektedir. Şirketin ürün ve servisleri arasında iPhone, iPad, Mac, iPod, Apple TV, tüketici ve profesyonel yazılım uygulamaları portföyü, iOS ve Mac OS X işletim sistemleri, iCloud ve türlü aksesuar, hizmet ve destek çözümleri yer almaktadır. Şirket ayrıca iTunes Store, App Store, iBookstore ve Mac App Store kanalıyla dijital içerik ve uygulamaların satışını gerçekleştirmektedir. Şirket Kaliforniya merkezli olup 1977'de kurulmuştur. Microsoft Türkiye, 20 Aralık 2012 tarihinde İstanbul’da yaptığı İş ortakları toplantısında ödüllerini dağıttı. Finish Goods (Bitmiş ürün) lisans kategorisinde yılın distribütörü ödülünü şirketimiz almıştır. Almış olduğumuz bu ödül, Microsoft ürünlerinde yapmış olduğumuz ciro, büyüme, etkinlik, yaygınlık gibi Türkiye genelinde Microsoft ürünlerinin satışları ve dağıtımı konularında göstermiş olduğumuz başarılardan dolayı verilmiştir. Şirketimizin %99.99 iştiraki Teklos Teknoloji Lojistik Hizmetleri A.Ş’nin sahipliğinde bulunan ve İndex Grup olarak merkezinin bulunduğu , depo ve lojistik hizmetlerinin ifa edildiği Şişli İlçesi Ayazağa Mahallesi Cendere yolu No: 9 adresindeki 40.000 M2’lik arazinin “Cendere Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında imara açılması doğrultusunda. bu arazinin satılması veya müteahhit firmaları ile kat karşılığı, hasılat paylaşımı konuları ile, arazi geliştirme çalışmaları, inşaat ruhsat işlemleri ile ilgili konularını görüşüp yürütmek üzere, Şirket merkezinin bulunduğu , depolama ve lojistik faaliyetlerinin ifa edildiği mevcut alanın yukarıda yapmış olduğumuz açıklama çerçevesinde değerlendirileceğinden, şirket merkezinin, depolama ve lojistik hizmetlerinin taşınma planlarının yapılması, bu amaçla yeni gayrimenkuller satın alınması, kiralanması, bu gayrimenkuller üzerinde proje geliştirme çalışmaları yapılması, ruhsat ve inşaat faaliyetlerinin yürütülmesi amacı ile, Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik’e yetki verilmiştir. Şirketimiz % 55 iştiraki durumunda bulunan Alkım Bilgisayar Sanayi ve Ticaret A.Ş ‘nin tamamı alış bedeli olan 3.000.000 USD üzerinden, hisselerin satın alındığı Ferudun Sabah’a devir edilmiştir.

2011

2011

2011 yılı içerisinde, şirketimiz iş planları ve hedefleri doğrultusunda katma değerli çözümler sunan ve bilişim sektöründe yedek parça ihtiyaçlarını karşılayan bir distribütör firmaya hissedar olma doğrultusunda; Artım Bilişim Çözüm ve Dağıtım A.Ş.’nin % 51’ ini 780.000 USD ‘ye satın aldı. İştirakimiz olan Neotech Teknolojik Ürünler Dağıtım A.Ş. dünyanın en büyük foto-video ürünleri üreticilerinden birisi olan Canon Eurasia Ltd ile Canon markalı fotoğraf makineleri ve video kameraları ürünlerini ve aksesuarlarını Türkiye genelinde dağıtmak üzere distribütörlük anlaşması imzaladı. IBM Türk Ltd. Şti’nin 02.02.2011 tarihinde İstanbul’da yaptığı yıllık iş ortakları toplantısında 2010 yılının değerlendirilmesi yapıldı. Distribütörler kategorisinde dağıtılan “Yılın Distribütörü–2010” ödülünü şirketimiz aldı. Hewlett Packard – Türkiye’nin İstanbul’da yaptığı iş ortakları toplantısında birçok kategoride ödüller dağıtıldı. Distribütörler kategorisinde dağıtılan PSG ürün grubunda (Kişisel Sistemler Grubu) En Büyük İş Hacmine Sahip dağıtıcı ödülünü şirketimiz aldı. HP ‘nin PSG olarak atadığı 4 mevcut distribütör içerisinden sadece şirketimize verilen bu ödül, 2010 yılında HP ürünlerinde yapmış olduğumuz ciro, HP ürünlerinde vermiş olduğumuz üstün lojistik hizmetleri ve Türkiye genelinde tüm HP markalı ürünlerin satışları konularında göstermiş olduğumuz başarılardan dolayı verilmiştir. Şirketimiz, İnterpromedya A.Ş. tarafından geleneksel olarak her yıl yapılan Türkiye İlk 500 Bilişim Şirketleri sıralamasında, telefon operatörleri ve mobil telefon cihaz satıcı firmalarının da yer aldığı 2010 yılı satış gelirlerine göre yapılan genel sıralamada 7. (Yedinci) olmuştur. Ödüller 27 Haziran 2011 pazartesi akşamı İTÜ Maslak kampüsünde yapılan tören etkinlikleriyle şirketimize verilmiş oldu. İştirakimiz olan Neotech Teknolojik Ürünler Dağıtım A.Ş. dünyanın en büyük telekomünikasyon ürünleri üreticilerinden birisi olan HTC Corporation ile HTC markalı akıllı telefon, Tablet PC ve aksesuarlarını Türkiye genelinde dağıtmak üzere distribütörlük anlaşması imzaladı. Microsoft şirketi tarafından Türkiye’de yeni duyurulan Office 365 ürünlerinin dağıtıcısı olarak Şirketimiz atandı. Temel olarak e- posta, Microsoft ofis programları, birleşik mesajlaşma ve dosya paylaşımı gibi özellikleri içeren ürünlerin Türkiye’de tek distribütörlüğüne Şirketimiz atanmıştır. Atama Microsoft Türkiye ve Avrupa tarafından birlikte yapılmıştır.

2010

2010

2010 yılı içerisinde, iştiraklerimizden Teklos A.Ş. Türk Telekom ile Türk Telekomünikasyon A.Ş. müşterilerine sağlanacak ürünlerin depolanması ve dağıtımına ilişkin lojistik hizmet sözleşmesi imzalamıştır. İndeks Bilgisayar A.Ş. , İnterpromedya A.Ş. tarafından geleneksel olarak her yıl yapılan Türkiye İlk 500 Bilişim Şirketleri sıralamasında, telefon operatörleri ve mobil telefon cihaz satıcı firmalarının da yer aldığı 2009 yılı ciro bazlı genel sıralamada 7. (Yedinci) olmuştur. Genel sıralama sonuçları analizinde ise; şirketimiz sadece bilgisayar ticareti yapan şirketler arasında da 1.087.422 (Bin TL) satış geliri ile, geçmiş yıllarda olduğu gibi 1. (birinciliği) almıştır. Ayrıca, bilişim kategorileri bazında yapılan değerlendirmelerde ise yedi kategoride birinci oldu. Bilişim teknolojileri bazında şirketimizin birinci olduğu kategoriler şunlardır; Sunucu gelirleri, Kişisel bilgisayar- Dağıtıcı Gelirleri (Taşınabilir), Baskı sistemleri dağıtıcı gelirleri, Veri yedekleme ve depolama dağıtıcı gelirleri, Monitör Gelirleri, İşletim sistemi gelirleri, B2B e-Ticaret gelirleri. Ayrıca % 50 oranında iştirakimiz olan Neteks İletişim Dağıtım Ürünleri A.Ş Veri İletişim Donanımı kategorisinde ve % 59 oranında bağlı ortağımız olan Datagate Bilgisayar Malzemeleri Tic. A.Ş.’de OEM (bilgisayar parçaları ) gelirlerinde birinci olmuştur. İştirakimiz olan Neotech Teknolojik Ürünler Dağıtım A.Ş. dünyanın en büyük foto-video ürünleri üreticilerinden birisi olan Canon Eurasia Ltd ile Canon markalı fotoğraf makineleri ve video kameraları ürünlerini ve aksesuarlarını Türkiye genelinde dağıtmak üzere görüşmelere başlamıştır. Cisco System Türkiye tarafından düzenlenen 2009 yılı Çözüm Ortakları toplantısında; İştiraklerimizden Neteks İletişim Ürünleri Dağıtım A.Ş.’ye “Yılın Distribütörü Ödülü” verildi. Lenovo ‘nun 01 Şubat 2010 tarihinde Çin’de yaptığı yıllık iş ortakları toplantısında 2009 yılının değerlendirilmesi ile distribütörler kategorisinde yılın En Verimli İş Ortağı ödülünü şirketimiz aldı. IBM Türk Ltd. Şti’nin İstanbul’da yaptığı yıllık iş ortakları toplantısında 2009 yılının distribütörler kategorisinde dağıtılan ve tek distribütör ödülü olan, Yılın Distribütörü - 2009 ödülünü şirketimiz aldı.

2009-2000

2009

2009 yılı içerisinde Iomega ile distribütörlük anlaşması ve Best Buy ile tedarikçi sözleşmesi imzalanmıştır. Bağlı ortağımız olan Neoetech A.Ş. üzerinde bulunan Apple ve Airties kontratları İndeks’e geçmiştir. Bağlı ortağımız olan Neteks A.Ş. Juniper, IBM ISS ve Avaya ile distribütörlük anlaşmaları yapılmıştır. İndeks Bilgisayar, Interpromedya A.Ş. tarafından geleneksel olarak her yıl yapılan Türkiye İlk 500 Bilişim Şirketleri araştırmasında, 2008 yılı ciro bazlı genel sıralamada, 927.893 bin TL’lik satış geliri ile 7’ncı oldu. Genel sıralama sonuçları analizinde ise; şirketimiz sadece bilgisayar ticareti yapan şirketler arasında geçmiş yıllarda olduğu gibi 1. (birinciliği) almıştır.Bilişim kategorileri bazında yapılan değerlendirmelerde ise altı kategoride birinci oldu. Ayrıca % 50 oranında bağlı ortağımız olan Neteks İletişim Dağıtım Ürünleri A.Ş Veri İletişim Donanımı kategorisinde ve % 59 oranında bağlı ortağımız olan Datagate Bilgisayar Malzemeleri Tic. A.Ş.’de OEM (bilgisayar parçaları) gelirlerinde birinci oldular.

2008

2008 yılı içerisinde dünyanın en değerli markalarından LG ile taşınabilir diz üstü bilgisayar, tüketici ürünleri ve monitörler, Asustek ile Asus marka server ürünleri için distribütörlük anlaşmaları yapıldı. Bağlı ortağımız olan Neotech Wacom ürünlerinin, Datagate ise Belkin ürünlerinin distribütörü oldu. Mart ayında HSBC ortaklığı ile hazırlanan İndeks Grup Ticari Kart iş ortaklarımızın hizmetine sunuldu. İndeks Bilgisayar, Haziran ayı itibariyle Türkiye’nin lider internet sağlayıcısı TTNET’in çözüm ortağı (dağıtıcısı) oldu. Index Grup’un geleceğe dönük stratejik bir hamle olarak gördüğü bu anlaşma, Index Bilgisayar ve grubun diğer şirketlerinin bayileri için önemli bir hizmet aracı olacaktır. İndeks Bilgisayar, hızlı ve kesintisiz internet erişimi olarak TTNET ADSL hizmetlerinin pazarlanması, satışı, abonelik uzatma, üst paketlere geçiş gibi ürün ve hizmetleri tüm Türkiye’ye yayılmış geniş bayi kanalı ile gerçekleştirecektir. Bağlı ortaklığımız Teklos A.Ş. 2008 yılında yaklaşık 12 milyon kutu dağıtımı yapmıştır, elde ettiği deneyimler IT lojistiği konusunda bilgi birikimini perçinlemekte ve lojistik alanında başarılara her geçen gün yenilerini eklemektedir.

2007

2007 yılında dünyanın en büyük notebook üreticileri arasında yer alan Asus ile notebook ürünleri ve Philips ile monitör ve çevre birimleri ürünleri için distribütörlük anlaşmaları yapıldı. Aralık ayında Nokia A.Ş. ile E series cihazlar ve bu cihazların yazılım ürünleri ile ilgili distributörlük sözleşmesi imzalandı. Bağlı ortağımız olan Neotech Teknolojik Ürünler Dağıtım AŞ. Apple ürünlerinin distribütörlüğünü aldı. Temmuz 2007’ de Şirketimizin çıkarılmış sermayesi 55.000.000 TL den 56.000.000 TL arttırılmıştır. Arttırılan 1.000.000 TL ‘nin tamamı 2006 yılı dönem karından karşılanmıştır. 24.07.2007 tarihinde şirketimiz ile bağlı ortaklığımız olan Datagate Bilgisayar A.Ş, iştiraki bulunan Neteks İletişim Ürünleri Dağıtım A.Ş.’nin % 50 hissesini kendi kulvarında dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olan Westcon Group Eurepean Operation Limited şirketine satmıştır. Satışı yapılan % 50 hissenin % 26 sını İndeks Bilgisayar Sistemleri Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş, % 24 lık kısmını ise Datagate Bilgisayar Malzemeleri Ticaret A.Ş. gerçekleştirmiştir. Satış sonrası ortaklık yapısında İndeks Bilgisayar A.Ş. ‘nin payı % 50 , Westcon Group ‘un payı % 50 olmuştur. Westcon Group şu ana kadar organize olduğu 19 ülkede %100 kendine ait şirket statüsüyle faaliyette iken ilk kez bir ortaklık çerçevesiyle Türkiye’de yatırım yaptılar.

Kasım 2007’de Dubai International Financial Center Investments LLC (DIFC Investments LLC), Despec Avrupa, Despec Türkiye ve Despec Ortadoğu’nun da dahil olduğu Despec Group International’ın %70'ini satın aldı. Buna göre, grup şirketimiz olan Despec Türkiye’nin ortaklık yapısı %50 Erol Bilecik ve %50 Despec Group International dır. Yeni yapıyla birlikte, Despec Group International’ın %50’lik hissesinin %35’i DIFC Dubai, %15’i ise Riyaz Amirali Jamal tarafından temsil edilmektedir.

İndeks Bilgisayar, Interpro Medya A.Ş. tarafından geleneksel olarak her yıl yapılan Türkiye İlk 500 Bilişim Şirketleri araştırmasında, 2007 yılı ciro bazlı genel sıralamada, 1.022.919 bin TL’lik cirosuyla, bir önceki yıla göre bir basamak daha yükselerek 6’ncı oldu. İstanbul iline göre yapılan değerlendirmede ise 5’inci sıraya yerleşti. Ayrıca, bilişim kategorileri bazında yapılan değerlendirmede 8 kategoride birinciliği yakalayarak sektördeki başarısını bir kez daha kanıtladı.

2007 yılı sonu itibariyle Index Grup şirketlerinin tamamında konsolide olmayan satış cirolarının toplamında 1 milyar USD’ye ulaşılarak sektörde bir ilke daha imza atılmışır.

2006

Mayıs 2006'da Şirketimizin çıkarılmış sermayesi 45.000.000 TL'den 55.000.000 TL'ye arttırılmıştır. Arttırılan 10.000.000 TL'nin 8.718.703 TL'si 2005 yılı dönem karından ve 1.281.297 TL'si olağanüstü yedek akçelerden karşılanmıştır.2006 yılında İndeks, lojistik merkezi olarak kullanılmak üzere 39.761 m2 arsa üzerine kurulmuş, 18.969 m2 kapalı alanı bulunan Karadeniz Örme A.Ş.'yi satın alarak sektöründeki önemli yatırımlardan birine daha imza atmıştır. Karadeniz Örme Sanayi A.Ş. şirket unvanı Teklos Teknoloji Lojistik Hizmetler A.Ş. olarak değiştirilmiş ve şirketin iştigal konusu, lojistik hizmetleri yapmaya uygun hale getirilmiştir. Şirket merkezi 26.10.2006 tarihinde yeni yerine taşınmıştır. Ayrıca Şubat 2006'da grubun 2. büyük şirketi konumunda olan bağlı ortaklığı Datagate Bilgisayar Malzemeleri Ticaret A.Ş. halka arz edilmiştir. Şirketin % 30,30 'u halka arz edilmiş olup şirket hisseleri 10.02.2006 tarihinde İMKB de işlem görmeye başlamıştır. Böylece grubun 2 şirketi de halka açık hale gelmiş ve İMKB de işlem görmeye başlamıştır. Halka arz öncesi % 85 olan bağlı ortaklık oranı halka arz sonrası % 59,2'ye düşmüştür. 2006 yılında İndeks A.Ş. bünyesinde geliştirilen EVOS (Etkin Verimli Operasyonel Sonuç Odaklı) ERP Sistemi 01.01.2007 tarihi itibari ile İndeks Grup Şirketleri tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Şirketimiz 2006 yılı içerisinde Canon ile yazıcı fax ve tarayıcı ürünleri, Western Digital Corporation ile hard disk ürünleri, Panasonic ile tüketici elektroniği ürünleri, ViewSonic ile monitör ürünleri ve Sony Vaio ile notebook ürünleri için distribütörlük anlaşmaları yaptı. Interpro Medya A.Ş. tarafından geleneksel olarak her yıl yapılan Türkiye İlk 500 Bilişim Şirketleri sıralamasında, telefon operatörleri ve mobil telefon cihaz satıcı firmalarının da yer aldığı 2006 yılı ciro bazlı genel sıralamada, bir önceki yıla göre bir basamak daha yükselerek yedinci olmuştur. Sadece bilgisayar ticareti yapan şirketler sıralamasında ise geçmiş yıllarda olduğu gibi birinciliği almıştır. Ayrıca bilişim kategorileri bazında yapılan değerlendirmede de dokuz kategoride birinciliği almıştır.

2005

Şubat 2005'te, 02.02.2005 tarihli Yönetim Kurulunda alınan kararla İndeks tüketici elektroniği ve iletişim ürünlerinin toptan ticareti konusunda faaliyette bulunmak amacı ile Neotech Teknolojik Ürünler Dağıtım Anonim Şirketi'ne %80 oranda iştirak ederek tüketici elektroniği ve iletişim ürünleri pazarına giriş yapmıştır. Mart 2005'te Kayıtlı Sermaye Sistemine geçilmiş ve Kayıtlı Sermaye Tavanı 75.000.000 TL olarak belirlenmiş, Mayıs 2005'te İndeks'in çıkarılmış sermayesi 17.600.000 TL'den 45.000.000 TL'ye arttırılmıştır. Eylül 2005'te, 2004 yılında 4 Milyar USD ciro ve dünya pazarındaki monitör üretiminin %19,5'ine sahip, TPV Technology Limited ile AOC marka LCD, CRT Monitör, Plazma Monitör ve LCD TV ürünlerinin dağıtımı konusunda Türkiye distribütörlüğü anlaşması imzalanmıştır. Şirketimiz, Interpro tarafından gerçekleştirilen 2005 yılı Bilişim 500 değerlendirmesinde bilgisayar ticareti yapan şirketler arasında 758.634 (Bin TL) ciro ile 2004 yılı sonuçlarında olduğu gibi yine birinci oldu. Bu sonuçla şirketimiz, ilk 10'a giren tek yerli bilgisayar şirketi olmayı başardı. Ayrıca Pazar kategorilerinde, Sunucu, Baskı Sistemleri, OEM, İşletim Sistemi, Ofis Yazılımı ve E-Ticaret gelirlerinde ise Türkiye'nin en büyük şirketi oldu.

24.06.2004

24.06.2004 tarihinde rüçhan haklarının kısıtlanması suretiyle şirketimizin % 15,34'ü halka arz edilmiştir. 2004 yılında Kingmax ile hafıza ürünleri ve ASUS ile de barebone ürünleri için distribütörlük anlaşmaları yapılarak bu ürünlerin dağıtımına başlanmıştır. Aynı yıl içerisinde İndeks Bilgisayar A.Ş. ISO9001:2000 belgesini almıştır. Ayrıca İndeks Bilgisayar A.Ş. 'nin % 70 iştiraki olan İnko İletişim A.Ş. 17.05.2004 tarihinde 15 yıl geçerli olmak üzere B tipi lisans almıştır. Interpro tarafından düzenlenen Bilişim 500 değerlendirmesinde Index Bilgisayar, OEM, Taşınabilir Kişisel Bilgisayar, Masaüstü Kişisel Bilgisayar, Baskı Sistemleri, Sunucu, Veri Yedekleme ve Depolama Donanımı, Ofis Yazılımı kategorilerinde Türkiye'nin en büyük şirketi olurken, Türk Telekom'un birinci olduğu ciro bazlı toplam sıralamada ise, 500 bilişim firması arasında 8. oldu. Bu sonuçla İndeks Bilgisayar, ilk 10'a giren tek yerli bilgisayar şirketi olmayı başardı.

2003

2003 yılında ürün portföyüne, Fujitsu Siemens ve Nec markaları dahil edilmiştir. Ayrıca iştirakimiz bulunan Datagate AŞ.'deki ortaklık hissemiz artırılarak %85'e çıkartılmıştır. Şirketin 2003 yılı konsolide cirosu 2002 yılına göre %17 büyüyerek 277 milyon USD olarak gerçekleşmiştir. Grup şirketlerimizden İnes A.Ş 'nin unvanı İnko AŞ olarak değiştirilmiş ve Telekom operatörlüğü konusunda faaliyet yapmak üzere ana sözleşmesi tadil edilmiştir.

2002

2002 yılında İndeks ürün grubuna Oki yazıcı ve Toshiba notebook ve server ürünleri katılmıştır. Temmuz 2002 ayında tüm grup şirketleri olarak,10.000 m2 kapalı alana sahip, üç katlı, Cendere Yolu No: 23 Kağıthane adresine taşınılmıştır. 2002 yılı cirosu 188 milyon USD olarak gerçekleşmiştir.

2001

2001 yılında Novel ile bir anlaşma imzalayarak bu markanın tek distribütörü olmuştur. Daha sonra sırasıyla, Sony ve Microsoft OEM ürünlerinin de distribütörlükleri alınmıştır. 2001 yılında yaşanan ekonomik krize rağmen yatırımlarına devam ederek Mart 2001’de Bilgisayar Parçaları / OEM sektörünün lider firması olan DATAGATE 'in %50,5'ini satın alarak, sektörde ses getiren bir yatırım yapmıştır. Yine aynı dönemde Network alanında oldukça deneyimli dağıtım firmalarından NETEKS'in de %70'ini satın alarak grubuna katan İndeks, ekonomik krize rağmen büyümesini sürdürmüştür. 2001 yılı İnterpro sonuçlarına göre 'Bilgi Teknolojileri Donanım Gelirleri' kategorisinde 1 Numaraya, 'Türkiye Bilgi Teknolojisi Şirketleri' kategorisinde 2 numaraya yükseldi. Bu sonuçlara göre İndeks ilk 500 Bilişim sektörü sıralamasında 11. sırada yer aldı.

2000

2000 yılının 12 Nisan'ında nevi değiştirerek Limited Şirket'ten Anonim Şirket'e dönüştürülmüştür. 2000 yılının Ağustos ayında Pouliadis and Associate Societe Anonyme Industrial and Commercial of High Technology Systems S.A. (Pouliadis), İndeks Bilgisayar'ın %50'sini satın almıştır. Aynı yıl Epson ürünlerinin distribütörlüğünü alarak, çevre birimleri ürünlerinde geniş bir yelpazeye sahip olan İndeks, Kasım 2000’de COMPAQ ile anlaşma yapmıştır. Compaq ürünleriyle yapılan anlaşma ile Türkiye'de bir ilke imza atan İndeks; IBM, HP ve Compaq PC ürünlerini bünyesinde bulunduran, tek dağıtıcı firma kimliğini kazanmıştır. 2000 yılı sonunda 163 milyon USD ciro gerçekleştirmiştir.

1999-1989

1999

1999 yılında Xerox, Microsoft, IBM Pos, Escort, Cisco gibi çok önemli ürünler için distribütörlük anlaşmaları yapan İndeks, aynı yılın Haziran ayında kendi 'lojistik merkezi'ni faaliyete geçirmiştir. 2500 m2'ye yakın bir alanda, son derece işlevsel bir teknoloji ile donanmış olan 'İndeks Lojistik Center', İndeks'in 'kanal'a yaptığı en önemli yatırımlarından birisi olmuştur. 1999 yılında 105 milyon USD'lik ciroyla BT sıralamasında 2 sıra daha yükselerek en büyük 6.BT firması halini alan İndeks, kaliteli ürün çeşitliliği açısından ise Türkiye BT sektörünün en büyük dağıtıcısı konumuna gelmiştir.

1998

1998 yılında Lotus & IBM Software ürünleri için distribütörlük anlaşması yaparak, yazılım dağıtımı alanına giriş yapmıştır. Aynı yıl HP A.Ş. ile donanım ürünlerinin distribütörlük anlaşmasını gerçekleştirmiştir. Yine aynı yıl IBM ile yeni bir anlaşma yaparak, Türkiye'nin en önemli katma değerli ürünlerini bulunduran AS/400 ürün grubunun distribütörü olmuştur. 1995 ve 1996 yıllarında aldığı 'En Aktif Bilgisayar Firması' ödülünü,1998 yılında tekrar alarak, Türkiye'de aynı ödülü 3. kez alma başarısını gösteren tek BT firması olmuştur. Kasım 1998'de İndeks bünyesi içerisinde yer alan tüketim malzemeleri departmanı, Avrupa'da sektöründe "1 numara" olan Van Dorp Despec firması ile ortak yatırım yaparak "Despec Türkiye" halini almıştır. İndeks aynı yıl BT sıralamasında yerini koruyarak en büyük 8. BT firması olmuştur. 1998 yılında 75 milyon USD ciro gerçekleştirilmiştir.

1997

1997 yılında sektörde en büyük 8. BT firması olmuştur.

1996

1996 yılında IBM PC satış organizasyonunda dağıtım modelini değiştirerek, 'distribütör' modeline geçmiştir. İndeks böylece Türkiye'de, IBM ile ilk distribütörlük anlaşması yapan firma olmuştur. Aynı yılın Nisan ayında, 8 gün içinde 4.127 adet IBM PC satışı gerçekleştirerek bir ilke imza atmıştır. Yılsonunda 36 milyon USD ciroya ulaşan İndeks, bilgisayar sektöründe en büyük 9. BT firması unvanını almıştır. 1995 yılında aldığı 'En Aktif Bilgisayar Firması' ödülünü, 1996 yılındaki faaliyetleriyle de bir kez daha almaya hak kazanmıştır.

1995

1995 yılı nisan ayında İzmir şubesini kurmuş, Mayıs ayında da IBM ile "Çözüm Ortağı" anlaşmasını imzalamıştır. 1995 yılında İndeks'in IBM ile henüz 5 aylık faaliyeti olmasına rağmen, yılın sonunda 'IBM PC Çözüm Ortağı Başarı Ödülü' almıştır. Aynı yıl içinde gerçekleştirdiği önemli 'kanal' faaliyetleri İndeks'e, sektörel önemi yüksek INTERPRO ödüllerinden "En Aktif Dağıtıcı Firma" ödülünü kazandırmıştır. 1995 yılında 15,9 milyon USD ciro gerçekleştirmiştir.

1994

1994 yılında APC Kesintisiz Güç Kaynakları ürünlerinin Türkiye Distribütörü olmuştur. Sektörde en büyük 19. BT firması konumuna gelmiştir. 1994 yılında 61 çalışan personeli ile 11.3 milyon USD ciro gerçekleştirmiştir.

1993

1993 yılında 56 çalışan personeli ile birlikte 9.2 milyon USD cirosuyla Türkiye genelinde en büyük 20. bilişim teknolojileri (BT) firması olmuştur.

1992

1992 yılında Ankara İndeks'i açarak şube deneyimi edinmeye başlamış ve İç Anadolu Bölgesi'nde daha kalıcı faaliyetlere girişmiştir. 1992 yılında personel sayısını 49 ‘a çıkarmış olup 3.7 milyon USD ciro gerçekleştirmiştir. 1992 yılında BT sıralamasında 15 basamak yükselerek 30. sıraya ulaşmıştır.

1991

1991 yılında İtalyan Olivetti firması ile anlaşma yaparak, Olivetti PC ürünlerinin 'Yetkili Satıcılığı'nı yapmaya başlamıştır. 1991 yılında personel sayısını 36 ‘ya çıkarmış olup 2.188 bin USD ciro gerçekleştirilmiştir. BT sıralamasında 37 basamak yükselerek 45. sıraya ulaşmıştır.

1990

1990 yılında Türkiye'de faaliyet gösteren Amerikan şirketlerinden biri olan 3M firması ile 3M manyetik ortam ürünleri distribütörlük anlaşmasına imza atmıştır. Bir yıl içinde 3M manyetik ürünler pazarında, % 1,2'den % 55 gibi bir pazar payına ulaşmıştır. 1990 yılında 19 personel ile 1.380 bin USD ciro gerçekleştirilmiştir. 1990 yılında BT sıralamasında 82. sırada yer almıştır.

1989

İndeks Bilgisayar Sistemleri Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş. üç bilgisayar mühendisi ve bir makine mühendisi tarafından, 10.07.1989 tarihinde kurulmuştur. Amacı,Türkiye genelindeki bilgisayar firmalarına, ihtiyaç duydukları tüm ürünleri, iyi organize olmuş bir bilgisayar dağıtıcısı kimliği altında sağlamak olmuştur.

1989 yılı Temmuz ayında faaliyete başlanmıştır. 1989 yılında 875 bin USD ciro gerçekleştirilmiştir.

Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata ve yanlışlıktan
INDEX Bilgisayar A.Ş. sorumlu tutulamaz. © Copyright INDEX Bilgisayar A.Ş. Tüm hakları saklıdır.