Kilometre taşlarımız

MARKA HİKAYESİ

Index Grup, 1989 yılından beri Türk bilişim sektöründe “Geleceğin teknoloji dağıtım grubu” vizyonuyla hareket ediyor ve hâlen 200’den fazla dünya teknoloji devinin distribütörlüğünü yapıyor.

Index Grup’un vizyonu “Türkiye genelindeki bilgisayar firmalarına, ihtiyaç duydukları tüm ürünleri, iyi organize olmuş bir bilgisayar dağıtıcısı kimliği altında sağlamak”tır.

2020

2020

Despec AŞ, REALME distribütörü olur.

2019

2019

Indeks Bilgisayar, Seba Office Boulevard’daki yeni ofisine taşınır, “eve döner”.

Datagate ile Türk Telekom Grubu arasında devam etmekte olan cihaz satışı ve diğer distribütörlük hizmetlerinde mevcut illere ilave olarak Ankara, Bursa, Eskişehir, Çanakkale, Balıkesir, Bilecik, Yalova, Kütahya ve Kırıkkale illeri dahil edilir.

Netex; Infovista, D-Link, Vertiv ve Arista distribütörlüklerini alır.

2018

2018

Indeks Bilgisayar, SanDisk distribütörü olur.

Indeks Bilgisayar, OPPO distribütörü olur.

Despec, Philips Lightening akıllı aydınlatma sistemleri distribütörlüğüne başlar.

Artım Bilişim, Pure Storage distribütörlüğünü alır.

Artım Bilişim, Micro Focus’un tüm ürün gamının distribütörlüğünü alır.

CRM yatırımı yapılır.

2017

2017

Indeks Bilgisayar, Samsung Electronics Türkiye ile distribütörlük konusunda işbirliğine imza atar.

Microsoft PC Aksesuarlarının Türkiye'deki tek yetkili distribütörü olunur.

Despec, GSM operatörleriyle temlikli aksesuar satışlarına başlar.

Despec, Samsung aksesuarların IT zincir mağazalar distribütörlüğüne başlar.

Artım Bilişim, Micro Focus distribütörlüğünü alır.

Artım Bilişim’in Azerbaycan ofisi açılır.

Dijital Dönüşüm projesi başlar.

Index Grup tarihindeki rekor kar gerçekleşir: 156 milyon TL.

2016

2016

Indeks Bilgisayar, bünyesindeki tüm katma değerli ürün gruplarına ait distribütörlük sözleşmelerini grup şirketi Artım Bilişim’e devreder.

Artım Bilişim, yeni yapısıyla Oracle, Hewlett Packard Enterprise, IBM, Lenovo DCG, Fujitsu, Honeywell, Zebra, Panasonic ve APC markalarının distribütörü olur.

Yurtdışı Açılımı: Artım Bilişim, katma değerli bu ürünleri yurtdışında başta Azerbaycan olmak üzere Özbekistan, Türkmenistan, Gürcistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Tacikistan’daki kurumsal müşterilere yetkinliği yüksek kanal iş ortakları ekosistemi ile götürecek şekilde yeniden yapılandırılır. Artım Bilişim, bu amaçla ilk olarak Oracle’ın bu ülkeleri kapsayan distribütörlük sözleşmesini imzalar.

Netex, A10 Networks’ün distribütörlüğünü alır.

Despec, Samsung mobil ürünler ve tabletlerin bölgesel distribütörlüğünü alır.

SAP yatırımı yapılır.

2015

2015

Datagate’in Avea’nın dağıtıcısı olması, hem telekom sektörüne adım atılmasını sağlar, hem de her yıl önemli büyümelere katkıda bulunabilecek kritik bir gelişme olarak Index Grup tarihinde yer alır.

Bu anlaşma ile birlikte Index Grup, 10 akıllı cep telefonu üreticisiyle distribütörlük anlaşması yaparak mobil dünyanın güçlü oyuncuları içinde yer almayı başarır.

2014

2014

Şirket yönetim merkezi Kâğıthane’deki 7 bin metrekarelik alana taşınarak, 25. yılda yeniden yapılanma sürecinin en önemli aşamalarından biri tamamlanır.

Teklos AŞ’nin operasyonları, grubun yeni yatırımı olan Gebze-Şekerpınar'daki 24 bin metrekarelik lojistik üssüne taşınır. Teklos AŞ, lojistik sektöründeki güçlü oyunculardan biri haline gelir.

Datagate ile Avea arasında, Avea tarafından yetkilendirilmiş Avea İletişim Merkezleri (AİM), Avea Dağıtım Merkezleri (ADM) ve Avea Kurumsal Teknoloji Merkezlerine (KTM) Mobil Telefonlar, Mobil Cihazlar, Aksesuarlar, Avea GSM hattı, Avea marka ortaklıkları GSM hatları, Sanal TL ( kontör ) ve perakende kanalda Avea markalı ürünlerinin tedarik ve satışının yapılacağı distribütörlük görüşmeleri olumlu sonuçlanır ve sözleşme imzalanır.

Lenovo Technology BV ile Lenovo marka akıllı telefon ürünlerinin tedarik ve satışının yapılacağı distribütörlük görüşmeleri olumlu sonuçlanır ve sözleşme imzalanır.

Acer Computer Ltd ile masaüstü ve taşınabilir bilgisayar, tablet, monitör, sunucu, veri depolama ürünleri ve bunların çevre birimleri ürünlerinde, Fujitsu Technology Solutions Bilişim Ltd. Şti. ile monitör ürünlerinde, AOC International (Europe) BV ile Türkiye pazarında faaliyette bulunmak üzere distribütörlük sözleşmeleri imzalanır.

2013

2013

Indeks, Adobe'nin Türkiye distribütörü olur.

Indeks’ten %20 hisse alan MCI, Indeks’e ortak olur.

Bu yılın en büyük başarısı iPhone ile imzalanan sözleşme olur. iPhone cihazlarının ve aksesuarlarının Türkiye Distribütörlüğü konusunda sözleşme imzalanır.

Canon Türkiye ile Canon markalı fotokopi makinelerini ve geniş format yazıcı (plotter) ürünlerini Türkiye genelinde satmak ve pazarlamasını yapmak üzere distribütörlük anlaşması imzalanır.

Neotech Teknolojik Ürünler Dağıtım AŞ, dünyada ses sistemleri kategorisinde önemli bir payı olan olan XMI Pte Ltd ile X-mini marka mono, stereo ve çok işlevli taşınabilir hoparlörlerini Türkiye genelinde dağıtmak üzere distribütörlük anlaşması imzalar.

2012

2012

Küresel Oyunculuk: Özellikle Ortadoğu ve Afrika başta olmak üzere uluslararası bilişim teknolojileri alanında faaliyet göstermek amacıyla Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Jebel Ali Uluslararası Serbest Bölgesi’nde "Indeks International FZE" unvanı altında yeni bir şirket kurulur.

iPad, Mac, iPod ve aksesuarlarının Türkiye distribütörlüğü konusunda görüşmeler olumlu sonuçlanır ve Apple Europe ile distribütörlük sözleşmesi imzalanır.

Alkım Bilgisayar Sanayi ve Ticaret AŞ’nin % 55'i satın alınır.

Netex, Aruba Networks distribütörlüğüne başlar.

2011

2011

Bilişim sektöründe yedek parça ihtiyaçlarını karşılayan bir distribütör firmaya hissedar olma doğrultusunda Artım Bilişim Çözüm ve Dağıtım'ın %51’i satın alınır.

Neotech ve Canon arasında, Canon markalı fotoğraf makineleri ve video kameraları ürünlerini ve aksesuarlarını Türkiye genelinde dağıtmak üzere distribütörlük anlaşması imzalanır.

Indeks, Microsoft tarafından Türkiye’de yeni duyurulan Office 365 ürünlerinin dağıtıcısı olarak atanır. Böylece e-posta, Microsoft ofis programları, birleşik mesajlaşma ve dosya paylaşımı gibi özellikleri içeren ürünlerin Türkiye’de tek distribütörü olunur.

Netex, BlueCat Networks distribütörlüğünü alır.

2010-2000

2000

Pouliadis and Associate Societe Anonyme Industrial and Commercial of High Technology Systems S.A. (Pouliadis), Indeks Bilgisayar'ın %50'sini satın alır.

Epson ürünlerinin distribütörlüğü alınır.

2001

Compaq ile anlaşma yapılır. Bu anlaşma ile Türkiye'de bir ilke imza atan Indeks; IBM, HP ve Compaq PC ürünlerini bünyesinde bulunduran, tek dağıtıcı firma kimliğini kazanır.

Novel ile bir anlaşma imzalanarak bu markanın tek distribütörü olunur.

Daha sonra sırasıyla, Sony ve Microsoft OEM ürünlerinin de distribütörlükleri alınır.

2001 yılında yaşanan ekonomik krize rağmen yatırımlara devam edilerek Mart 2001’de Bilgisayar Parçaları / OEM sektörünün lider firması olan Datagate'in %50,5'i satın alınır.

Yine aynı dönemde Network alanında oldukça deneyimli dağıtım firmalarından Netex’in de %94’ü satın alınarak network kulvarında liderliğe soyunacak firmanın temelleri atılır.

2002

8 Temmuz’da Kağıthane Cendere bölgesindeki yeni binaya taşınılır.

Oki yazıcı ve Toshiba notebook ve server ürünleri, grubun ürün portföyüne eklenir.

2003

Indeks ürün portföyüne, Fujitsu Siemens ve Nec markaları dahil edilir.

Netex ürün portföyüne, 3Com ve HCS markaları dahil edilir.

2004

İMKB'ye Üyelik: Geçmiş deneyimleri ve Oyak Yatırım Menkul Değerler AŞ’nin büyük katkısıyla, 24 Haziran’da Türkiye’de bilişim teknolojileri sektöründen beşinci halka arzını yapan şirket olarak IMKB’ye kote olunur.

Kingmax ile hafıza ürünleri ve ASUS ile de barebone ürünleri için distribütörlük anlaşmaları yapılarak bu ürünlerin dağıtımına başlanır.

Indeks Bilgisayar, ISO9001:2000 belgesini alır.

2005

Sermaye Arttırımı: Indeks Bilgisayar, sermaye arttırımına giderek çıkarılmış sermayesini 45 milyon TL’ye yükseltir.

Neotech AŞ’ye %80 oranda iştirak edilerek tüketici elektroniği ve iletişim ürünleri pazarına giriş yapıldı. Neotech AŞ, dünya çapında bir marka olan Apple ürünlerinin Türkiye’deki dağıtıcılığı için, Apple IMC Türkiye ile anlaşma imzaladı.

TPV Technology Limited ile AOC marka LCD, CRT Monitör, Plazma Monitör ve LCD TV ürünlerinin dağıtımı konusunda Türkiye distribütörlüğü anlaşması imzalanır.

Netex, HP ProCurve distribütörlüğünü alır.

2006

Datagate'in Halka Arzı: Datagate 10 Şubat’ta halka arz edilir. Böylece Türkiye bilişim teknolojileri sektöründe hem altıncı halka arz edilen şirket olur, hem de aynı gruptan ikinci arzı yaparak bir ilke daha imza atılır.

4 yıl içinde giderek büyüyen şirketin Kağıthane Cendere bölgesindeki yeri gerek lojistik gerek ofis olarak yapılan işe yetemediği için yeni bir yer arayışları tekrar başlar. IndexPark olarak adlandırılan Ayazağa lokasyonu 1 Mart 2006 tarihinde satın alınır.

Yeni yer yatırımıyla sektördeki en büyük yerel sermayeli şirket yatırımı da gerçekleşir.

Canon ile yazıcı, fax ve tarayıcı ürünleri, Western Digital Corporation ile harddisk ürünleri, Panasonic ile tüketici elektroniği ürünleri, ViewSonic ile monitör ürünleri ve Sony Vaio ile notebook ürünleri için distribütörlük anlaşmaları yapılır.

2007

Kasım ayında Teknoloji Lojistiği alanında faaliyet göstermek amacıyla Teklos AŞ kurulur.

Asus ile notebook ürünleri ve Philips ile monitör ve çevre birimleri ürünleri için distribütörlük anlaşmaları yapılır.

Nokia AŞ ile E series cihazlar ve bu cihazların yazılım ürünleri ile ilgili distributörlük sözleşmesi imzalanır.

Şirketin bağlı ortağı olan Neotech Teknolojik Ürünler Dağıtım AŞ, Apple ürünlerinin distribütörlüğünü alır.

24.07.2007 tarihinde Indeks Bilgisayar, iştiraki bulunan Neteks İletişim Ürünleri Dağıtım AŞ’nin %50 hissesini kendi kulvarında dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olan Westcon Group European Operation Limited şirketine satar.

2008

LG ile taşınabilir dizüstü bilgisayar, tüketici ürünleri ve monitörler, Asustek ile Asus marka server ürünleri için distribütörlük anlaşmaları yapılır.

Neotech, Wacom ürünlerinin; Datagate ise Belkin ürünlerinin distribütörü olur.

TTNET’in çözüm ortağı (dağıtıcısı) olunur.

2009

Iomega ile distribütörlük anlaşması ve Best Buy ile tedarikçi sözleşmesi imzalanır.

Neoetech AŞ üzerinde bulunan Apple ve Airties kontratları Indeks’e geçer.

Şirketin bağlı ortağı olan Netex; Juniper, IBM ISS ve Avaya ile distribütörlük anlaşmaları yapar.

Teklos, Brightstar ve Vodafone’a büyük ölçekli lojistik hizmeti vermeye başlanır.

2010

Teklos AŞ, Türk Telekom ile Türk Telekomünikasyon AŞ müşterilerine sağlanacak ürünlerin depolanması ve dağıtımına ilişkin lojistik hizmet sözleşmesini imzalar.

Despec'in Halka Arzı: Despec, halka arz edilir. Böylece aynı gruptan üçüncü şirketin halka arzı gerçekleşir.

1999-1989

1989

10.07.1989 : Indeks Bilgisayar Sistemleri Mühendislik Sanayi ve Ticaret AŞ kurulur.

1990

Altı ay sonra Gayrettepe’deki ikinci ofise taşınılır.

30 metrekarelik ilk depo yatırımı yapılır.

1991

Mart 1991’de o tarihte ABD’nin en yenilikçi şirketlerinden biri olan 3M ile distribütörlük anlaşması imzalanır. Bu işbirliği, büyük bir başarı öyküsünün temelini oluşturur.

Olivetti firması ile anlaşma yapılarak Olivetti PC ürünlerinin 'Yetkili Satıcılığı'na başlanır.

1992

İlk defa İstanbul dışında bir şube açılır. İlk şube, Ankara şubesi olur.

1993

Mecidiyeköy’de kiralanan yeni ofis ile o güne kadar en büyük ofis yatırımı yapılarak üçüncü ofise taşınılır.

1994

HP tüketim malzemelerinin distribütörlük sözleşmesi imzalanır.

Siemens Nixdorf PC ve hala birlikte çalışılan APC markaları ile sözleşmeler de aynı günlerde imzalanır.

1995

İzmir şubesi açılır.

IBM ile "Çözüm Ortağı" anlaşması imzalanır. Indeks'in IBM ile henüz 5 aylık faaliyeti olmasına rağmen, yılın sonunda 'IBM PC Çözüm Ortağı Başarı Ödülü' alınır.

1996

Indeks Türkiye'de, IBM ile ilk distribütörlük anlaşması yapan firma olur.

1997

Gürsel mahallesindeki arsa alınarak Indeks’in kendi binasının temelleri atılır.

Sıradışı mimari görünümüyle bu değerli bina, Indeks'in tanıtımına çok önemli katkıda bulunur.

1998

HP, Donanım Ürünleri Distribütörü olarak Indeks’i seçer. O günden sonra her şey bir üst lige çıkar.

İnanılan ve planlanan gelişmeler gerçekleşmeye başlar.

Aynı yıl Gürsel Mahallesi’ndeki binanın inşaatı tamamlanır ve Indeks yeni binasına taşınır.

15 Ağustos’ta Despec Türkiye %50 ortaklıkla kurulur. Indeks, tüketim malzemeleri faaliyetlerini Despec’e devreder.

Lotus & IBM Software ürünleri için distribütörlük anlaşması yapılarak, yazılım dağıtımı alanına giriş yapılır.

IBM ile yeni bir anlaşma yapılarak, Türkiye'nin en önemli katma değerli ürünlerini bulunduran AS/400 ürün grubunun distribütörü olunur.

1999

İlk lojistik merkez olan Index Lojistik Center (ILC) kurulur.

Indeks’in kendi 'lojistik merkezi' faaliyete geçer. Indeks, Türkiye BT sektörünün en büyük dağıtıcısı konumuna gelir.

Dünyanın en büyük network sözleşmesine sahip olma yolu Cisco ile sağlanır. Network endüstrisinin en büyük oyuncusu olma öyküsü de böylece başlar.

Xerox, Microsoft, IBM Pos, Escort gibi çok önemli ürünler için distribütörlük anlaşmaları imzalanır.

Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata ve yanlışlıktan
INDEX Bilgisayar A.Ş. sorumlu tutulamaz. © Copyright INDEX Bilgisayar A.Ş. Tüm hakları saklıdır.