Yönetim Kurulu
Başkanı’nın Mesajı

Index Grup’un Değerli Yatırımcıları, Pay Sahipleri, Değerli İş Ortaklarımız ve Sevgili Çalışanlarımız,

1989 yılında “Türkiye’nin Teknoloji Kaynağı” olma vizyonuyla yola çıktığımız ilk günkü heyecanımızı daima koruyarak, her yıl daha güçlü, karlı ve verimli büyüyen, yatırımlarını arttıran, yeniliğe açık, insana ve çevreye saygılı bir kurum olmayı, sizlerle birlikte başardık. Güçlü vizyonumuzu gerçekleştirmek için tam 32 yıldır her gün yeniden; aynı azimle, aynı heyecanla ve tutkuyla çalıştık; hala da çalışıyoruz.

Index Grup olarak, kuruluşumuzun ilk gününden bu yana dünyanın teknolojisini ülkemize getirmekten gurur duyuyoruz. Bütün öykümüz boyunca, güvenilir ve itibarlı olma, sonuç odaklılık, yetkinlik ve yenilikçilik gibi kavramlar; tutarlılık, dürüstlük, sürdürülebilirlik, verimlilik ve ölçülebilirlik gibi değerlerle birleştiğinde kurumsal yapımızın temelleri oluştu ve bu temeller bizi kısa sürede bilişim sektöründe liderliğe taşıdı. 2001 yılından bu yana koruduğumuz sektör liderliğimizin gururu ile güçlü bir geleceğe doğru yol almaya devam ediyoruz.

Geride bıraktığımız 2020 yılına damgasını vuran ve dünya tarihinde şimdiden kalıcı izler bırakan Covid-19 pandemisi ile birlikte, hayatın her alanı hızla dijitalleşti. Kuşkusuz dijitalleşme koronavirüsle başlamadı ama pandemiyle birlikte yaşanan sıçrama, bu dönüşümü en az birkaç yıl öne çekti. Şurası kesin; dijital ekonomi, dijital finans, dijital sağlık, hatta dijital diplomasi gibi kavramlar önümüzdeki yıllarda giderek daha sık kullanılacak. Bu durum, önümüzdeki on yıl içinde, dijital dönüşümün ülkeler arasındaki rekabetin esas belirleyicisi olacağını gösteriyor. İş dünyası olarak bizim de hayalimizde, teknolojiyi sadece kullanan ve izleyen değil; teknoloji üreten ve rekabet eden bir Türkiye var. Ülkemizin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olması için Türkiye’nin dijital dönüşümünü hızlandırmamız gerekiyor. Bu vesileyle bir kez daha paylaşmak isterim ki Index Grup olarak birlikte çalışmaktan her zaman gurur duyduğumuz, Türkiye’nin her noktasındaki 8000’den fazla iş ortağımızdan oluşan güçlü ekosistemimiz sayesinde her gün ülkemizin dijital dönüşümüne katkı sağlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz.

Index Grup olarak başarılarla dolu öykümüzün arkasında, daima değişime hızla ayak uydurarak hayata geçirdiğimiz stratejilerimiz yer alıyor. En son olarak tecrübe ettiğimiz üzere, pandemiyle ivme kazanan dijitalleşme, iş hayatında da oyunun kurallarını sarsıcı bir şekilde değiştirdi. Index Grup olarak bizim için ise dijitalleşme, şüphesiz pandemi ile başlamadı. Dijital dönüşüm alanındaki önemli yatırımlarımızı 2020 yılı öncesinde halihazırda tamamlamıştık. Özellikle son yıllarda dijital hukuk, dijital IK, Türkiye genelindeki tüm iş ortağı teşkilatımızla işlerimizin tamamının 7x24 zaman diliminde dijital ortamda yapılması, depolama ve dağıtım yapılarının dijitalize edilmesi, CRM uygulamaları ve çalışanlarımızın günlük hayatını kolaylaştıran pek çok mobil aplikasyon kullanımı gibi projeleri pandemiden çok önce başarıyla hayata geçirmiştik. Pandemi başladığında bu avantajımızı kullanarak çok hızlı bir şekilde değişime ve yeni normallere adapte olduk. Dolayısıyla, dijitalleşmeye zamanında yatırım yapmanın karşılığını aldığımızı söyleyebilirim.

Dijitalleşmenin hızlanmasıyla birlikte dünya genelinde payını arttıran e-ticaret, tüm sektörlere farklı iş modelleri ve işbirlikleri fırsatını getiriyor. Index Grup olarak biz de hem iş ortaklarımızın e-ticaret hacimlerine daha güçlü bir şekilde destek vermek, hem de büyük e-ticaret platformlarıyla yeni işbirlikleri oluşturmak üzere kendi altyapılarımızı yenileme ve online entegrasyon kabiliyetlerimizi geliştirme yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz.

Türkiye’nin lider bilişim teknolojileri dağıtım grubu olarak; ülkemizdeki teknoloji yatırımlarının nabzını tutar durumdayız. Bu kapsamda bulut teknolojiler, akıllı ev, akıllı şehir kavramları, robot teknolojiler, giyilebilir teknolojiler, IOT ve ileri analitik teknolojiler ana radarımızda yer alıyor. Bunun yanı sıra, her zaman olduğu gibi bugün de iş ortaklarımızın değişen lojistik ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunma önceliğimiz var. Halihazırda hem geleneksel satış kanallarımızdaki iş ortaklarımızın, hem de pandemi ile birlikte hızlanan online ticarete yönelik olarak, elektronik satış platformları üzerinden ticaret yapan iş ortaklarımızın lojistik ihtiyaçları ile ilgili verdiğimiz hizmetleri geliştirmeye ve çeşitlendirmeye devam edeceğiz.

Bugün artık dijital ekonomilerin çağı ve dijital ekonomiler gücünü teknolojiden alıyor. Dolayısıyla teknoloji üreten ve teknolojiye bağlı hizmetleri pazara sunan bütün paydaşların önümüzdeki dönemde daha da yükselişe geçeceğine inanıyorum.

Unutmayalım ki daha iyi olmaya çalışmayan, iyi olarak da kalamaz. Index Grup’un her yıl daha iyi olmasında büyük katkıları olan, bizleri yıllardır hep daha iyiye ve ileriye taşıyan tecrübeli çalışanlarımıza, değerli yatırımcılarımıza, kıymetli paydaşlarımıza ve her biri alanında uzman değerli iş ortaklarımıza içtenlikle teşekkür ediyorum.

Index Grup’un sevgi, saygı ve emekle dolu 32 yıllık öyküsünde ve başarılarla dolu yolculuğunda daima bizimle birlikte yürüyen sizlere minnettarım.

Saygılarımla,

Erol Bilecik Index Grup Yönetim Kurulu Başkanı